Blog

10.Aşurenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Aşure Yemek Neye İyi Gelir?

Muharrem ayının semboliklerinden aşure, içine ortalama 12 çeşit malzeme eklenerek hazırlanıyor. Tatlı bir yiyecek olan aşure, her sene aşure ayında özenle birçok evde pişirilir. Aşure, birliğin ve beraberliğin simgelerinden olduğu için aşure yapmak da yemek de dağıtmak da oldukça önem arz ediyor. Aşurenin faydalarını duyanlar ise bu yiyeceği daha sık tüketmek istiyor.

Peki, aşure yemek neye iyi gelir? Aşure içeriğinde kullanılan malzemelerin insan sağlığına faydaları nelerdir?

Aşurenin Faydaları

  • Besleyicidir.
  • Kalp damar sağlığını korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Süt miktarını artırır.
  • Kas gelişimini destekler.
  • Bilişsel gelişimi kolaylaştırır.
  • Kabızlığa iyi gelir.
  • Depresyon etkilerini hafifletir.
  • Vejetaryen beslenmeye uygundur.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Tarif için: Aşure Tarifi

1) Besleyici Bir Tatlıdır

Aşure, içeriğinde bulunan baklagiller, tahıllar, kuru meyveler ve kuru yemişler sayesinde zengin bir besin kaynağıdır. Protein, lif, vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Aşure hazırlarken B vitamini açısından zengin olan bakliyatlar tercih edilir. Malzemelerde dikkat çeken nohut, kuru fasulye, kuru üzüm, incir, ceviz, badem, fındık, kabak, portakal gibi besinler, çeşitli B vitaminleri içermektedir. Kuru üzüm ve diğer kuru meyveler B vitamini açısından zengindir. Aşure tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu B vitamini karşılanır. Böylece kansızlık, yorgunluk, kronik hastalıklar da önlenebilir.

Tarif için: Az ve Tam Ölçülü Aşure (Videolu)

Besleyici Bir Tatlıdır

2) Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Aşure, içeriğindeki çeşitli besinler sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı olan bir besindir. Aşure genellikle nohut, kuru fasulye, kuru üzüm, incir, ceviz, badem, fındık, kabak, portakal gibi besinlerle hazırlanmaktadır. Bu besinlerin birçoğu, kalp sağlığı için önemli olan lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin özellik taşır. Düzenli ve ölçülü tüketimde, kalp sağlığının korunmasına yardım ederek daha sağlıklı bir yaşam sunabilir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

3) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Aşurede yer alan kuru üzüm ve kuru incir gibi besinler, bağışıklık sistemi için önemli olan C vitamini, A vitamini ve demir gibi besinleri içermektedir. C vitamini, bağışıklık sistemi hücrelerinin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. A vitamini ve demir, bağışıklık sistemi hücrelerinin doğru şekilde üretilmesi ve çalışması için gerekli olmaktadır.

Ayrıca, aşurede bulunan ceviz, badem ve fındık gibi yağlı tohumlar, sağlıklı yağlar ve protein açısından güçlüdür. Bu besinler sayesinde, bağışıklık sistemi hücrelerinin üretimi ve çalışması daha sağlıklı şekilde gerçekleşir. Düzenli ve porsiyon kontrolü ile tüketildiğinde bağışıklık sistemi güçlenir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

4) Emzirme Döneminde Sütü Artırır

Aşure yiyeceği, içeriğindeki çeşitli besinler sayesinde emziren annelerin besin ihtiyaçlarını karşılamaya yardım eder. Aşurede bulunan nohut, kuru fasulye, ceviz, badem ve fındık gibi besinler, emziren annelerin protein ihtiyaçlarını karşılayan besinlerdir.

Eklenen kuru üzüm ve kuru incir gibi besinler de emziren annelerin C vitamini, A vitamini ve demir ihtiyaçlarını karşılama konusunda önemlidir. Süt miktarını artırmak isteyen anneler, emzirme döneminde şeker oranına dikkat ederek aşure tüketebilir.

Emzirme Döneminde Sütü Artırır

5) Kas Gelişimini Destekler

Aşureye eklenen malzemeler B vitamini, protein ve vitamin açısından zengindir. Eklediğiniz kuru meyve ve bakliyatın miktarına göre kas gelişimine destek olabilirsiniz. Tek başına tüketmek kas gelişimi için yeterli olmaz. Ancak düzenli ve şeker miktarına dikkat ederek tükettiğiniz aşure sayesinde kasların gelişmesini hızlandırabilirsiniz.

Kas Gelişimini Destekler

6) Bilişsel Gelişimi Kolaylaştırır

Aşure hazırlarken eklenen kuru yemişler omega açısından zengindir. Fındık, ceviz, badem, üzüm gibi malzemeler sayesinde zihin gelişiminin desteklenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar için de etkili olan aşure, beyin hücrelerinin korunmasına yardım edebilir. Çok fazla tüketimde kalori alacağınızı unutmadan ölçülü tüketimle zihin gelişimini destekleyebilirsiniz.

Bilişsel Gelişimi Kolaylaştırır

7) Kabızlığa İyi Gelir

Aşurede yer alan kuru üzüm ve kuru incir gibi faydalı besinler, doğal olarak bulunan probiyotikler yeterli miktarda içerir. Probiyotikler, bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin büyümesini teşvik eder ve bağırsak sağlığını korumaktadır.

Aşurede tüketilen kabak, portakal ve diğer meyveler, C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için bağırsakları çalıştırır. C vitamini, bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önlemeye yardım eder. Ayrıca antioksidanlar, bağırsak sağlığını koruyarak iltihaplanmayı azaltabilir etki gösterir. Eklenen malzeme miktarına ve türüne göre bağırsakların rahatlaması desteklenir.

Kabızlığa İyi Gelir

8) Depresyon Etkilerini Hafifletir

Aşuredeki kuru üzüm, kuru incir, ceviz, badem ve tarçın gibi besinler, serotonin seviyesini artırmaya yardımcı olan triptofan adı verilen bir amino asit içermektedir. Triptofan, beyinde serotonin üretimini artıran bir maddedir. Aşure tüketen kişinin ruh halini iyileştirmeye yardım eder. Tatlı bir besin olduğundan, diyet yapanlarda ölçülü miktarda tüketilmelidir. Ruhen iyi hissetmek, mutluluk hormonunu desteklemek için aşure tüketimi önerilir.

Depresyon Etkilerini Hafifletir

9) Vejetaryen Beslenmeye Uygundur

Vejetaryen beslenme, protein, demir, çinko, kalsiyum, B12 vitamini gibi bazı besinler açısından sınırlıdır. Aşurede bulunan nohut, kuru fasulye, ceviz, badem ve fındık gibi besinler, vejetaryen beslenmesi için önemli olan bitkisel protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin olan malzemeleri içerir. Protein ihtiyacını vejetaryen beslenmede karşılamak için düzenli olarak aşure tüketilebilir.

Tarif için: Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Vejetaryen Beslenmeye Uygundur

Aşure Günü Ne Zaman Başlar ve Biter?

Aşure Tarifleri: Tam Ölçülü, Orijinal 10 Çeşit

Daha Fazla Göster

Deniz

Deniz Kamiloğlu, yenilikçi yaklaşımıyla ve Türk ve uluslararası mutfağa yaptığı katkılarla bilinen bir Türk aşçısıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu