Blog

Aşure Duası: Aşure Yaparken Okunacak Dua, Türkçesi

Aşure Yaparken Hangi Dua Okunmalı?

Aşure yaparken okunacak duanın içeriğinde insanların birbirleriyle yardımlaşma ve dayanışma içinde olması gibi değerler ön plana çıkar. İslamiyet açısından önemli olan aşure yapmak ve paylaşmak, okunan duayla daha da bereketlenir.

Bu yazımızda, her sene özenle hazırlanan aşureleri yaparken okunacak dualara yer verdik. İslam dini için önemli olan aşure duasının okunuşu, anlamını ve önemini sizler için derledik.

Aşure Yaparken Okunacak Dua

Aşure duası, Hz. Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin’in Kerbela olayında şehit edildiği gün olan Aşure günü anısı için okunan bir duadır. Duanın Arapça okunuşu şöyledir:

“Bismillahirrahmanirrahim.

Allahümme innî es’elüke bi-hakkıyâ Ebu Abdullahil Hüseyin ve bi-hürmetihi ve ceddihi ve ummihî ve ebihi ve bi-seyyidil vâsıyyil Emîn. En yürziyani fîd-dünya hazehi ve yüsallimani yevmel kıyâmeti innake alâ kulli şey’in kadîr.”

Tarif için: Aşure Tarifi (Videolu)

asure tarifi 9
Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Aşure duasının Türkçe okunuşu ve anlamı şu şekilde ifade edilir:

“Allah’ım! Ben sana Ebu Abdullah Hüseyin’in hürmetine, onun büyük babasının, annesinin, babasının ve Hz. Muhammed’in vârisinin hürmetine yalvarıyorum. Beni bu dünyada hoşnut et ve kıyamet gününde ona selamet ver, çünkü sen her şeye kadirsindir.”

Aşure ayında okunacak bir dua daha vardır. Bu dua, hem aşure yaparken hem de ay içinde sık sık okunabilir.

”Sübhanallahi mil’el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelarş”

Aşure ayında sıkça dile getirilen bu duanın anlamını açıklayalım:

Allah Teala’yı; Mizân’ın dolusunca, ilminin hudutsuzluğunca, rızâsına erinceye dek ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tesbih (noksan sıfatlardan münezzeh, kemâl sıfatlarla mevsuf olduğunu kabul) ederim.

Muharrem ayında okunacak bir diğer aşure duası daha vardır. Bu dua, diğerlerine göre daha uzun okunur. Anlamı ve ifade ettiklerine değinelim.

“Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillâhi rabbil âlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ sey-yidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allâhümme entel ebediyyül kadîmül hayyül kerîmül hannânül mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün es’elüke fîhel ismete mineşşeytânirra-cîm. Vel-avne alâ hâzihin nefsil emmârati bis-sûi. Vel-iştiğâle bi-mâ yukarribünî ileyke. Yâ zel-celâli vel-ikrâm. Bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn, Ve sallâllâhü alâ seyyidinâ Muhammedin vel alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.”

Aşure duasını dilerseniz Türkçe okunuşu ile okuyabilirsiniz. Bu ayı özel kılan duanın okunması, aşureyi ve ayı daha da bereketlendirmektedir. Türkçe anlamı ise şöyledir:

“Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adı ile. Hamd, yalnızca âlemlerin rabbi kabul olan Allah’a mahsus olmaktadır. Salât ü selâm da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e, ehl-i beytine ve tüm ashabına olsun. Ey Allah’ım, sen ezeli, ebedi, hayy, hannân, kerîm, mennânsın. Bu gelen, yeni bir senedir. Ya Rabbim, kovulmuş olan şeytanın kötülüğünden bu sene muhafaza olmayı diliyorum ve içimde, bana şerri emreden nefsim ile mücadelemde yalnızca senden yardım istiyorum.

Beni sana yaklaştırabilecek meşguliyetleri bana nasip et, ey ikram sahibi ve celâl olan Rabbim. Rahmetin ile ey merhametlilerin en merhametlisi olan, efendimiz Hz. Muhammed-sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e, Hz. Muhammed’in âline, ashabına ve tüm ehl-i beytine salât olsun.”

Tarif için: Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Duası
Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Alevilikte Aşure Duası

Bism-i Şah…Allah Allah, Nimeti Celilullah, Bereketi Halilullah, cümlemize şefaat eyle ya Resulullah, yiyene helal yedirene delil ola, kazanıp getireni, pişirip yetireni, Hak saklaya, Hızır bekleye, Er Hak aşure lokmalarınızı kabul eyleye, şehitler şahı İmam Hüseyin Efendimizin ve Kerbela şehitlerinin yüce ruhlarının şad olması için, yurdumuzun, ulusumuzun, cumhuriyetimizin esenlikte olması için, ahrete göçenlerimiz için, bu dünyada yaşayanlarımız için, gökten rahmet, yerden bereket eksik olmaya, Muhammed Mustafa, Aliyyel Mürteza, İmam Hasan, İmam Hüseyin, Kerbela Şehitleri ve Hünkâr Hacı Bektaş Veli, Cümle Erenler, Evliyalar için el-Fatiha gerçeğe hü…

Kaynak: kultur.org.tr

İlginizi çekebilir: Muharrem Orucu Nedir? Ne Zaman? Hakkında Bilgi

Tarif için: Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Duası
Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Yaparken Dua Okumanın Fazileti

Duaların okunma dönemine ve içeriğine göre faziletleri vardır. Her duanın okunması İslam dini açısından önemlidir. Muharrem ayı içinde okunacak aşure duasının fazileti hakkında sizlere şu bilgileri verebiliriz:

  • Aşure duası, Hz. Hüseyin ve ailesinin Kerbela’da şehit edilmesini anmak için okunmaktadır.
  • Aşure duası, insanların manevi açıdan güçlenmesine, toplumsal dayanışma ve birlik ruhunun oluşmasına katkıda bulunur.
  • Aşure duasını birlik içinde okumak, ibadet ederken dile getirmek, aşure yaparken ve dağıtırken duayı okumak bu ay içinde gerçekleşir.

Dini kaynaklarda Şeyh Şihaübddin-i Sühreverdi’den aşure duası konusunda bazı bilgiler alınmıştır. Bu ifadelerde:

“Her kim aşure duasını Aşure günü içerisinde üç defa okursa bu kişi ölümden bile emin olur. Bununla birlikte o yıl ölümü takdir edilmiş olan kişiler aşure duasını okuyamazlar. Allah aşure duasını o kişiye okutmaz.” bilgisi yer almaktadır.

Tarif için: Az ve Tam Ölçülü Aşure (Videolu)

Aşure Duası
Az ve Tam Ölçülü Aşure (Videolu)

Aşure Günü ile İlgili Hadisler

Hz. Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor: “Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: ‘Aşure gününde (Muharrem ayının 10. gününde) oruç tutan kimse, bir önceki yılın günahlarına keffâret olur.’” (Müslim, Sıyâm, 202)

İbnu Abbas (r.a.) anlatıyor: “Resûlullah (s.a.s.)’ın Mekke’ye gelince oruç tuttuğu ilk gün Aşure günü idi. Bunun üzerine o günden başka bir gün daha tutardı.” (Buhari, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 204)

Tarif için: Aşure Tarifi (Videolu)

asure tarifi
Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Günü Ne Zaman Başlar ve Biter?

Aşurenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Aşure Tarifleri: Tam Ölçülü, Orijinal 10 Çeşit

Aşure Kaç Kalori? Besin Değerleri, Diyette Yenir Mi?

Aşure Yapmanın En İyi 9 Püf Noktası, Malzemeler Listesi

5 milyon’dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun DikkatineBlog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.
Daha Fazla Göster

Deniz

Deniz Kamiloğlu, yenilikçi yaklaşımıyla ve Türk ve uluslararası mutfağa yaptığı katkılarla bilinen bir Türk aşçısıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu