Blog

Aşure Yapmanın En İyi 9 Püf Noktası, Malzemeler Listesi

Aşure: Muharrem Ayının Bereketli Simgesi!

Aşure, özellikle Muharrem ayının 10. günü (Aşure Günü) yapılan geleneksel bir tatlı çeşididir. Türk mutfağından başlayarak; Orta Doğu, Balkanlar ve bazı diğer bölgelerde de farklı versiyonları yapılmaktadır. Aşure, çeşitli baklagiller, tahıllar, kuru meyveler ve kuru yemişlerin bir araya gelerek pişirildiği, tatlı ve besleyici bir karışımdır.

Peki, lezzetli bir aşure yapmanın püf noktaları nelerdir? Aşurelik malzeme listesi hazırlamak, aşure yapmanın püf noktaları ve hakkındaki detayları öğrenmek için doğru sayfadasınız!

Tarif için: Tam Ölçülü Aşure Tarifi

Aşure Nedir?

“Aşure” kelimesinin kökeni Arapçaya dayanmaktadır. “Aşure” kelimesi, Arapça kökenli “aşara” (عَشَرَ) fiilinden türetilmiştir. “Aşara” fiili, “on” anlamına gelir ve Arapça takvimde Muharrem ayının 10. gününe denk gelir. Bu nedenle, Muharrem ayının 10. gününe “Aşure Günü” denir ve o gün özellikle bu tatlı çeşidi olan “aşure” yapılıp paylaşılır. “Aşure” kelimesi, Türkçede geleneksel bir tatlı çeşidini ifade etmek için kullanılmaktadır.

Aşure, genellikle buğday, nohut, fasulye, kuru üzüm, kuru kayısı, ceviz, fındık, badem, kuru incir, kuru üzüm gibi baklagiller ve kuru meyvelerden oluşur. Ayrıca, tarçın, şeker, su, süt veya pekmez gibi tatlandırıcılar da kullanılır. Aşurenin pişirilmesi uzun bir süreçtir ve malzemeler yavaş yavaş kaynatılarak lezzetli ve besleyici bir karışım elde edilir. Aşure, geleneksel bir tatlı olmasının yanı sıra, toplumsal bir dayanışma ve paylaşma simgesidir.

Tarif için: Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Yapmanın En İyi 9 Püf Noktası, Malzemeler Listesi
Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Malzemeleri Listesi

Aşure malzemesi listesi en az 10 çeşitten oluşur; fakat siz ne eklemek isterseniz malzeme listesine ekleyebilirsiniz ya da bütçenize uygun seçimler yapabilirsiniz. Aşure yapmadan önce sizlere önerdiğimiz malzemeleri hazırlarsanız lezzetli ve bereketli bir aşure yapıp çevrenize ikram edebilirsiniz!

İşte, tam ölçüleriyle 14-16 kişilik aşure malzemeleri listesi:

 • 1,5 su bardağı aşurelik buğday
 • 1,5 su bardağı haşlanmış nohut
 • 1,5 su bardağı haşlanmış kuru fasulye
 • 1,5 tatlı kaşığı karanfil
 • 1,5 çay bardağı su (185 ml) (karanfil için)
 • 2 yemek kaşığı pirinç
 • 2 yemek kaşığı çam fıstığı (25 gram)
 • 2 yemek kaşığı kuş üzümü (25 gram)
 • 150 gram kuru incir
 • 150 gram kuru üzüm
 • 150 gram kuru kayısı
 • 2 adet küçük boy kırmızı elma
 • 2 adet portakal kabuğu rendesi
 • 1 su bardağı portakal suyu
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 3,5 litre sıcak su

30 Kişilik Aşureye Ne Kadar Şeker Konur?

15 kişilik aşure için 2,5-3 su bardağı şeker gereklidir. 30 kişilik aşure için 6 su bardağı şeker ekleyebilirsiniz.

Aşureye Kaç Bardak Şeker Konur?

Aşure şeker miktarı kişi sayısına ve malzeme miktarına göre değişebilir.

 • 6-8 kişilik aşureye 1,5 su bardağı şeker
 • 15 kişilik aşureye 3 su bardağı şeker
 • 30 kişilik aşureye 6 su bardağı şeker ekleyebilirsiniz.

500 Gram Aşurelik Buğday Kaç Bardak?

500 gram aşurelik buğday yani yarım kilo aşurelik buğday 3 su bardağı eder.

Aşureye Kaç Çeşit Malzeme İçerir?

Geleneksel aşure tarifi 12 çeşit malzeme içerir. 12 çeşit malzeme 12 imamı temsil eder. Muharrem ayı ile birlikte 12 gün oruç tutulur ve 12. gün oruç aşure ile açılır. Aşure geleneğinde en az 7 malzeme içermesi makbuldür. 7 kapıya (komşu, tanıdık) dağıtılması hoş görülür.

Tarif için: Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Yapmanın En İyi 9 Püf Noktası, Malzemeler Listesi
Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Yapmanın Püf Noktaları

 • Aşurelik buğdayın iyi derecede pişmesi için akşamdan suda bekletmek gerekir. Suda yumuşayan buğdaylar, aşurenin kıvam almasını kolaylaştıracaktır.
 • Nohut ve fasulye de bir gece önceden suda bekletilmelidir. Böylece bakliyatların gazı alınmış olur ve yerken rahatsızlık vermez.
 • Aşurenin renginin berrak olması için bakliyatı ve tahılı haşladıktan sonra süzmeniz de önemli bir adımdır. Eğer malzemeleri haşladıktan sonra güzelce süzerseniz, aşurenin içindeki tüm malzemeleri tek ayırt edebilirsiniz.
 • Aşure tenceresine ekleyeceğiniz kuru kayısı incir ve üzümün de kaseler içinde suda bekletilmesi tavsiye edilir. Bu adımı uyguladığınızda aşurenin içinde yumuşacık bir kıvam elde edebilirsiniz.
 • Aşure bol malzemeli ve çok su isteyen bir yiyecek olduğu için, pişirme tencerenizi mümkün olduğunca büyük seçmelisiniz.
 • İncir eklemek isteyenler ise; son aşamada eklemelidir; çünkü incir aşurenin rengini bir miktar koyulaştırma özelliğine sahiptir.
 • İnciri daha önce ekleyenler aşure tenceresinin içine bir miktar süt eklerse; rengini açmak için harika bir yöntemi denemiş olurlar. Ayrıca aşureye kıvam vermek için de süt eklenebilir.
 • Karanfil eklemek istediğinizde, aşureyi pişirmeden önce birkaç adet karanfili 1 fincan suda kaynatıp bu suyu ekleyebilirsiniz.
 • Aşure kısık ateşte yapılmalıdır. Kısık ateşte ağırdan pişen aşure daha lezzetli bir tat verecektir.

Tarif için: Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Yapmanın En İyi 9 Püf Noktası, Malzemeler Listesi
Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Sürekli Karıştırılır Mı?

Aşure pişirirken sürekli karıştırmalısınız. Tüm bakliyatlar, tahıllar ve kuru meyveler şişip yumuşayana kadar karıştırılarak pişirilir.

Aşurenin Beyaz Olması İçin Ne Yapabilirim?

Aşurenin renginin daha açık ve berrak olması için 1 tutam pirinç veya oda sıcaklığında 1 çay bardağı süt ekleyebilirsiniz. Pirinç ve sütün eklendiği yemekleri beyazlatma özelliği vardır.

Aşure Neden Kararır?

Kuru incir, ceviz gibi malzemeler eklendiği tariflere koyu bir renk verir. Özellikle kuru incir aşure en son eklenmelidir. Eğer kuru incir sert ise yumuşatmak için başka bir kapta sıcak suda bekletebilirsiniz. Örneğin güllaçta bembeyaz bir doku isteyenler çoğunlukla ceviz eklemez. Kararmanın önüne geçmek için bu tip malzemeleri en son, servis ederken eklemelisiniz.

Aşurenin Kıvam Alması İçin Ne Yapılır?

Pirinç veya buğday ekleyerek aşurenin kıvam almasını sağlayabilirsiniz. Pirinç ve buğday pişip şiştikçe aşureye kıvam verecektir. Eğer aşureniz sulu olduysa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Kontrollü olmanızı öneririz.

Aşure Ne Kadar Kaynatılmalı?

Aşure pişme süresi 1 gece önceden bekletilen bakliyatlarla birlikte, büyük bir tencere için ortalama 2 saattir.

Aşurenin Gaz Yapmaması İçin Ne Yapmalı?

Aşurenin gaz yapmaması için nohut ve kuru fasulyeyi 1 gece önceden suda bekletip ayrı bir tencerede haşlamanız ve haşlama suyunu mutlaka süzmeniz gerekir. Bu adımlardan sonra diğer aşure malzemeleri ile pişirebilirsiniz.

Tarif için: Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Yapmanın En İyi 9 Püf Noktası, Malzemeler Listesi
Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Süslemesi: Nasıl Servis Edilir?

Aşureleri kaselere servis ettikten sonra üzerlerini güzelce süsleyip şık bir sunum elde edebilirsiniz. Bunun için Hindistan cevizi kullanabilirsiniz. Dilerseniz toz Antep fıstığıyla ya da tarçın çubuklarıyla da renk katabilirsiniz. Aşure dönemlerinde reyonlarda bulunan nar da bu süslemede yerini alıyor. Nar taneleriyle kaseleri süsleyebilirsiniz. Kiraz şekerleri de farklı bir seçim olacaktır. Bu süslemeler üzerine bir tutam ince kıyılmış fındık, file badem veya ceviz ise son dokunuş olacak!

Tarif için: Az ve Tam Ölçülü Aşure (Videolu)

Aşure Yapmanın En İyi 9 Püf Noktası, Malzemeler Listesi
Az ve Tam Ölçülü Aşure (Videolu)
Daha Fazla Göster

Deniz

Deniz Kamiloğlu, yenilikçi yaklaşımıyla ve Türk ve uluslararası mutfağa yaptığı katkılarla bilinen bir Türk aşçısıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu