Blog

Kabak Çekirdeğinin Faydaları: Neye İyi Gelir?

İçindekiler

Kabak Çekirdeği Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kabak çekirdeği, kabak meyvesinin içinde yer alan tohumlardır. Bu tohumlar, kabak meyvesinin iç kısmında bulunan etli bölümü temizlendikten sonra elde edilir. Kabak çekirdekleri, besleyici bir profil sunan ve sağlık açısından birçok fayda sağlayabilen doğal bir besindir.

Lif, protein, sağlıklı yağlar, vitaminler (E vitamini gibi), mineraller (magnezyum, çinko gibi) ve antioksidanlar bakımından zengindir. Atıştırmalık olarak tüketildiği gibi, salatalarda, yemeklerde veya tatlılarda da kullanılabilir. Peki, kabak çekirdeği yemek hangi hastalıklara iyi gelir, kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

 • Antioksidan bakımından zengindir.
 • Diyabet riskini azaltabilir.
 • Antikanser özellikleri vardır.
 • Kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir.
 • Uykuyu iyileştirir.
 • Diyet atıştırmalığı için uygundur.
 • Parazitlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Mesane sağlığına faydalıdır.
 • Kemik oluşumu için önemli bir besindir.
 • İyi bir çinko kaynağıdır.
 • Retina sağlığını korur.
 • Saçlarınızı güçlendirir.
 • Sperm kalitesini artırmaktadır.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Prostat sağlığını destekler.
 • Cilt sağlığını korur.
 • Kabızlık problemlerini hafifletir.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Besin içeriği zengindir.

1) Antioksidan Bakımından Zengindir

Kabak çekirdeği, vücudunuzu hastalığa neden olan serbest radikallerden korur ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Böylece vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

kabak çekirdeği faydaları

2) Diyabet Riskini Azaltabilir

Kabak çekirdeğinin içeriğinde magnezyum yüksektir. Magnezyum içeriği, kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olarak diyabet riskini azaltabilir. Araştırmalara göre diyabetli kişilerin de diyabet hastalığını yönetmesine yardımcı olabilir. Kan şekeri kontrolü yapmanıza yardımcı olabilen bir besindir.

kan şekeri

3) Antikanser Özellikleri Vardır

Kabak çekirdeğinin antikanser özellikleri vardır. Laboratuvar çalışmalarına göre meme ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyebilir. Ancak bunun için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır. Doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

kanser

4) Kötü Kolesterol Seviyelerini Düşürebilir

Kabak çekirdeği antioksidan, magnezyum ve çinko açısından zengin bir besindir. Bunların tümü kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Kabak çekirdeği tansiyonu ve kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir. İçeriğindeki nitrik oksit kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabilir.

kolesterol

5) Uykuyu İyileştirir

Uyumakta zorluk çekiyorsanız gün içinde kabak çekirdeği yiyebilirsiniz. İyi bir magnezyum kaynağı olmasından dolayı uyku döngünüzü düzenlemeye yardımcı olur.

uyku kalitesi

6) Diyet Atıştırmalığı İçin Uygundur

Kabak çekirdeğini diyetinize beslenme uzmanına danışarak ekleyebilirsiniz. Tek başına yiyebildiğiniz gibi yoğurtla, meyveyle ve smoothielerle de tüketebilirsiniz. Öğünlerde atıştırmalık olarak diyet listenizde yer alabilir.

kabak çekirdeğinin faydaları

7) Parazitlerin Vücuttan Atılmasını Sağlar

Parazitlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilecek tetrasiklik triterpenler içerdiği için tenya ya da bağırsak kurdu gibi parazitlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kabak çekirdeği solucanları felç edebilen ve bağırsak duvarlarında saklanmalarını zorlaştıran kukurbitin içerir.

bağırsak sağlığı

8) Mesane Sağlığına Faydalıdır

Mesane sağlığına fayda sağlamaktadır. Ek olarak menopoz öncesi kadınların da sağlığını koruduğu ortaya çıkmıştır. Üriner bozuklukları tedavi etme potansiyeline sahiptir. Ancak bu bulguların işe yaradığını tespit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

mesane sağlığı

9) Kemik Oluşumu İçin Önemli Bir Besindir

Kemik oluşumu için önemli bir besindir. Daha yüksek bir kemik yoğunluğu oluşmasını sağlar. Bununla beraber kemik sağlığını koruyucu özelliği bulunmaktadır.

kemik sağlığı

10) İyi Bir Çinko Kaynağıdır

İyi bir çinko kaynağıdır. Düşük çinko seviyeleri çoklu hormonların dolaşımdaki seviyelerini değiştirir.

kabak çekirdeği faydaları

11) Retina Sağlığını Korur

Kabak çekirdeği iyi bir skualen kaynağıdır. Skualen retina sağlığını önemli ölçüde korumaktadır. Bunun yanında cilt sağlığını da koruyabileceği ifade edilmektedir. Ancak bunlarla da ilgili çalışmalar yeterli değildir.

göz sağlığı

12) Saçlarınızı Güçlendirir

Kabak çekirdeği saça faydaları ile de bilinmektedir. Saçlarınızı güçlendirir. Saçların ipeksi ve parlak görünmesini sağlar. Saç deri sağlığını korur ve saçın uzamasını destekler. Ayrıca cildinizi sivilcelerden arındırır. Yumuşak ve genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.

saç sağlığı

13) Sperm Kalitesini Artırmaktadır

Erkeklerdeki sperm kalitesini artırmaktadır. Düşük sperm kalitesi kısırlık ile ilişkilidir. Çinko açısından zengin olduğu için sperm kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Testosteron sağlığını iyileştirir. Tüm bu faktörlerle birlikte üreme işlevini geliştirmeye yardımcı olabilmektedir.

hormon

14) Bağışıklığı Güçlendirir

Kabak çekirdeği, içeriğindeki çinko minerali sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayabilir. Bağışıklık hücrelerinin işlevini destekleyerek vücudu enfeksiyonlara karşı koruma altına alabilir.

bağışıklık sistemi

15) Prostat Sağlığını Destekler

Kabak çekirdeği, özellikle erkekler için önemli olan prostat sağlığını destekleyebilir. İçerdiği fitosteroller, prostat büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

prostat

16) Cilt Sağlığını Korur

Kabak çekirdeği, E vitamini içeriği sayesinde cilt sağlığını destekler. Antioksidanlarla zenginleşmiş yapısı, cildin serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olabilir. Yaşlanma etkilerini geciktirir.

cilt sağlığı

17) Kabızlık Problemini Hafifletir

Kabak çekirdeği lif açısından zengin olduğundan sindirim sistemi sağlığını destekler. Lif içeriği sayesinde kabızlık gibi sindirim sorunlarını hafifletebilir.

kabızlık

18) Kalp Sağlığını Korur

Kabak çekirdeği içerdiği sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve magnezyum sayesinde kalp sağlığını destekleyebilir. Kolesterol seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabilir ve damar sağlığını koruyabilir. Kullanım öncesi doktora danışmak elzemdir.

kalp sağlığı

19) Zengin Besin İçeriğine Sahiptir

Kabak çekirdeği protein, lif, sağlıklı yağlar, vitaminler (özellikle E ve B grubu vitaminleri) ve mineraller (çinko, magnezyum, demir) gibi besin maddeleri açısından zengindir.

kabak çekirdeği faydaları

Kabak Çekirdeği Faydaları Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Prostat Sağlığına Katkıları

“Journal of Medicinal Food” dergisinde yayınlanan bir çalışma, kabak çekirdeği özünün prostat sağlığını destekleyici etkileri olduğunu göstermiştir. Kabak çekirdeği özü, prostat semptomlarını hafifletmede yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Kabak çekirdeği, içeriğindeki çinko sayesinde bağışıklık sistemini destekleyebilir. “Nutrients” adlı dergide yayınlanan bir çalışma, çinkonun bağışıklık fonksiyonlarını düzenlemede rol oynadığını göstermiştir.

Kalp Sağlığını Destekleme

“Phytotherapy Research” dergisinde yayınlanan bir araştırma, kabak çekirdeğinin yüksek antioksidan içeriği sayesinde oksidatif stresi azaltarak kalp sağlığını destekleyebileceğini öne sürmüştür.

İyi Yağlar ve Metabolizma

Kabak çekirdeği sağlıklı yağlar içerir ve bu yağlar vücudun ihtiyaç duyduğu esansiyel yağ asitleri sağlamada önemli rol oynar. Araştırmalar, sağlıklı yağların metabolizma üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

Cilt Sağlığı

Kabak çekirdeği, E vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olması nedeniyle cilt sağlığını destekleyebilir. Antioksidanlar cildi serbest radikallere karşı koruyarak yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

Bu çalışmalar, kabak çekirdeğinin sağlık açısından çeşitli faydaları olduğunu göstermektedir. Ancak, herhangi bir besin maddesinde olduğu gibi, kabak çekirdeği tüketimini dengeli bir şekilde yapmak önemlidir. Sağlık durumunuza uygun olarak beslenme uzmanına danışmanız önerilir.

kabak çekirdeği neye iyi gelir

Kabak Çekirdeği Hangi Organa İyi Gelir?

Kabak çekirdeği antioksidan bakımından zengin bir besindir. Vücuttaki serbest radikallerin yayılmasını önlediği için antioksidan besinler kronik hastalıklara karşı korur. Yeterli miktarda kabak çekirdeği tüketmek kanser riskini azaltabilir, uykuyu düzenleyebilir, cilt sağlığını destekleyebilir, üreme hormonlarının kalitesini artırabilir, sindirim sistemini düzenleyebilir.

Kabak Çekirdeği Nasıl Yenirse Faydalı Olur?

Kabak çekirdeği kabuğu soyulup içindeki çekirdeği çiğnenerek tüketilmelidir. Kısa sürede acıkmayı önleyebilecek kabak çekirdekleri ara öğünlerde 1 avuç kadar tüketilebilir. Alternatif olarak yulaf lapası, yoğurt, meyve püresi ya da smoothie içeceklerinin içerisinde de tercih edilebilir.

Kabak Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

Kabak çekirdeği doğrudan atıştırılabilir, salatalara eklenebilir, yoğurt veya meyve karışımlarına serpilebilir. Ayrıca kavrularak da tüketilebilir.

Kabak Çekirdeği Zayıflatır mı?

Kabak çekirdeği yüksek lif ve sağlıklı yağ içeriği ile tokluk hissini artırabilir; ancak tek başına zayıflama garantisi vermez. Dengeli bir beslenme ve aktif bir yaşam tarzıyla birlikte tüketilmesi önerilir.

kabak çekirdeği faydaları

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Kavun Çekirdeğinin 7 İnanılmaz Faydası

Kayısı Çekirdeğinin Bilmediğiniz 8 Faydası

Çekirdeğin Faydaları ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı?

Kabak Çekirdeği Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Ay Çekirdeğinin Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı?

5 milyon’dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun DikkatineBlog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.
Daha Fazla Göster

Deniz

Deniz Kamiloğlu, yenilikçi yaklaşımıyla ve Türk ve uluslararası mutfağa yaptığı katkılarla bilinen bir Türk aşçısıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu